Értéktár

"SZÍVÜNKNEK KEDVES"

A magyar nép méltán lehet büszke a Kárpát-medence egészéhez vagy egy-egy tájegységhez kötődő, sok száz éves múlttal rendelkező hagyományaira, szokásaira, kultúrájára. Ezeken a magyarlakta vidékeken számtalan érték halmozódott fel, melyek egyediek és egyedülállóan magyar különlegességek, azaz hungarikumok. A hungarikumok olyan sajátos termékek, melynek tulajdonságai között lényeges és kiemelkedő a magyar nemzeti jelleg. Ezen értékek magyarságra jellemző mivoltukkal, egyediségükkel jelentősen növelhetik megbecsülésünket, hírnevünket Európában és a világban. Ezek rendszerezésére a magyar országgyűlés 2012-ben törvényt alkotott a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról (2012. évi XXX. törvény).

Minden tájegységnek, városnak, falunak, közösségnek vannak értékei, függetlenül attól, hogy hány tagja van, hol helyezkedik el. A törvény alapján minden település létrehozhat egy bizottságot, melynek feladata összegyűjteni, rendszerezni és felterjeszteni az ott fellelhető értékeket. Bárki tehet javaslatot, mi kerüljön ebbe a gyűjteménybe, és a helyi bizottság döntésével történik meg az értékké minősítés. Ha a bizottság úgy dönt, akkor előterjesztheti ezeket a megyei értéktárba, és pozitív elbírálás esetén már megyei értéknek számít.

Az alulról építkező piramis csúcsán a Hungarikumok gyűjteménye áll, amellyel már a magyar nemzetet azonosítják az egész világon. Pl.: Szegedi fűszerpaprika-őrlemény, Zsolnay porcelán és kerámia, Magyar akácméz, Puskás Ferenc világszerte ismert és elismert életműve, Pick téliszalámi, Neumann János életműve az informatika és a számítógépek világában, Halasi csipke, Tokaji aszú stb.

Az értékeket különféle szakterületenként lehet jelölni és rendszerezni:

1. Agrár- és élelmiszergazdaság
  2. Egészség és életmód
  3. Épített környezet
  4. Ipari és műszaki megoldások
  5. Kulturális örökség
  6. Sport
  7. Természeti környezet
  8. Turizmus és vendéglátás

2013. december 6-án, Cegléden is megalakult a Helyi Értéktár Bizottság. 2013-2018 között 40 értéket vettek fel.

A Pest Megyei Értéktár Bizottság 2018 júniusáig 16 ceglédi értéket bírált el pozitívan, tehát ezek nemcsak a város, de Pest megye számára is fontosak:

• Agrár- és élelmiszergazdaság
    • Unghváry László szőlőtermesztő munkássága
    • Ceglédi kajszibarack
  • Egészség és életmód: Termálvíz
  • Épített környezetReformátus nagytemplom
  • Ipari és műszaki megoldásokCeglédi kanna
  • Kulturális örökség:
    • Turini Százas Küldöttség Múzeumbaráti Kör
    • Benedek Péter parasztfestő munkássága
    • Kossuth Lajos Gimnázium Leánykara
    • Dobmúzeum - Dobosgála
    • Kossuth-kultusz hagyománya
    • Pál György (George Pal) filmrendező/producer életműve
    • Patkós Irma színművész pályafutása,
    • Tóth István fotóművész munkássága
  • Sport:
    • Zsengellér Gyula futballista pályafutása,
    • Gál József birkózó tevékenysége
  • Természeti környezet:
    • Pókbangó

Folyamatosan zajlik a Cegléden található értékek gyűjtése, feldolgozása, és várják a további javaslatokat is. Mindenki számára fontos, hogy ezeket a "szívünknek kedves" kincseket megtaláljuk, megismerjük és megőrizzük az utókornak, hiszen emlékeket, történelmet, dicső pillanatokat idéznek fel, erősítik a közösséghez tartozás érzését és nem utolsósorban öregbítik városunk jó hírét.

Ceglédi Városi Könyvtár